PROČ SE UČIT ŠVÉDSKY?

1. Švédština je krásná.

Švédština je krásný, zpěvný jazyk. Není náhoda, že právě ze Švédska pochází tolik skvělých hudebníků a Švédsko je druhým největším vývozcem hudby na světě, hned po USA.

2. Jedná se o snadný jazyk.

Zvlášť pokud umíte anglicky nebo německy, nebude Vám švédština vůbec připadat těžká. Jedná se totiž také o germánský jazyk, který má s angličtinou i němčinou leccos společného, včetně velké části slovní zásoby.

3. Švédsky se dorozumíte v celé Skandinávii.

Švédština je velmi podobná norštině. Oba jazyky jsou si asi tak blízké jako čeština a slovenština. Znalost švédštiny Vám také pomůže porozumět psané dánštině. Ve Finsku zase žije početná švédská menšina a švédština je zde druhým oficiálním jazykem, který se všichni Finové učí povinně ve škole. Proto je znalost švédštiny výhodná pro všechny milovníky Skandinávie.

4. Švédsko je nádherná země.

Pokud máte rádi přírodu, Švédsko Vás nadchne. Dvě třetiny země pokrývají nádherné lesy, které jsou rájem pro nadšené houbaře a sběrače lesních plodů. Kromě toho naleznete ve Švédsku krásné divoké hory, velké množství čistých jezer i dlouhé pobřeží plné písečných pláží i skalnatých ostrohů.

5. Čtěte švédské detektivky v originále.

Jste-li milovníky detektivek, pak je švédština ten pravý jazyk pro vás. Ve Švédsku se detektivky těší velké oblibě a v zemi žijí desítky úspěšných spisovatelů tohoto žánru. Co takhle přečíst si kultovní trilogii Milénium od Stiga Larssona ve švédštině?