O NÁS

Luisa Robovská

Vystudovala jsem švédštinu a srbštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.  Dva roky jsem strávila ve Švédsku, kde jsem mimo jiné vyučovala švédštinu v kurzech pro přistěhovalce, což byla velmi zajímavá zkušenost. Jsem také spoluautorkou učebnice Švédština nejen pro samouky.

S Výukou mám bohaté zkušenosti, učím již 15 let a za tu dobu mám za sebou přes 5000 odučených hodin všech úrovní - od úplných začátečníků až po přípravu na zkoušku B2. Při výuce se především soustředím na komunikativní znalost jazyka (budeme hodně mluvit a poslouchat) a na osvojení správné výslovnosti - ta je ve švédštině velmi důležitá pro porozumění. Snažím se, aby hodiny byly vždy pestré a zábavné a studenti odcházeli s dobrou náladou a spokojení, že se něco nového naučili. Při hodinách panuje uvolněná, přátelská atmosféra.

Součástí výuky jsou i švédské reálie a autentické materiály: jednoduché knížky, televizní programy, ukázky z filmů, poslech rádia nebo novinové články. Ráda se s Vámi také podělím o své zkušenosti ze života, studia a práce ve Švédsku.

Kromě učení, které je mým velkým koníčkem, se momentálně věnuji i studiu pedagogiky a také překládání beletrie - především švédských detektivek, ale přeložila jsem mimo jiné třeba i knihu Analfabetka, která uměla počítat od Jonase Jonassona, která se stala nejprodávanějším románem roku 2014. Když zrovna nepracuji, trávím čas se svou rodinou, ráda cestuji, čtu a jezdím na koni.

Jana Thomsen

Vystudovala jsem tříletý bakalářský obor na Fakultě humanitních studií a poté pětiletý magisterský obor švédština a komparatistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studia jsem dva semestry strávila ve Švédsku.

Výuce švédštiny se věnuji od roku 2006, kdy jsem začala učit jak individuální lekce, tak skupinové kurzy pro různé jazykové školy a firmy. Mám zkušenosti s výukou začátečníků i pokročilých studentů, kteří se například chystají na pracovní či studijní pobyt ve Švédsku. V lekcích se snažím o individuální přístup, rozmanitost a zachování přátelské a vstřícné atmosféry. Zaměřuji se na komunikativní znalost jazyka a nácvik správné výslovnosti. Pracuji především s učebnicemi Rivstart, okrajově s učebnicí Svenska utifrån a Švédština pro samouky. V pokročilejších lekcích používám také autentický švédský materiál, jako např. novinové články, knihy ve zjednodušených verzích, písničky apod.

Kromě výuky švédštiny se věnuji také překladům švédské beletrie do češtiny a studiu jógy. Volný čas nejraději trávím s rodinou, procházkami se psem, péčí o dům a zahradu a čtením knih.

Adéla Lipár Kudrnová

Studovala jsem pětiletý magisterský obor švédština a lingvistika - fonetika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Během studia jsem tři semestry strávila ve Švédsku. Od roku 2009 jsem také examinátorkou mezinárodních zkoušek ze švédštiny Swedex.

Výuce švédštiny na všech úrovních se věnuji od roku 2005. Mám zkušenosti s kurzy pro začátečníky i s kurzy pro velmi pokročilé na úrovni C1. Při výuce se soustředím zejména na komunikativní dovednosti a správnou výslovnost, k čemuž mi velmi pomáhá má specializace na fonetiku švédštiny. Mým cílem je, aby byly lekce dynamické, různorodé a aby na nich panovala uvolněná atmosféra, která je tolik typická pro výuku ve Skandinávii. S dobrou náladou jde totiž učení mnohem lépe.

Vedle výuky švédštiny se věnuji interiérovému designu, kreativním konceptům a světu médií. Založila jsem a pět let jsem vedla magazín Soffa. Když mám trochu času, ráda sportuji, vyšívám a trávím čas s přáteli.

Alexandra Kohoutová

Vystudovala jsem švédská studia a obecnou lingvistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ve Švédsku jsem také rok žila a Stockholm má od té doby speciální místo v mém srdci. Učení švédštiny se věnuji více než 8 let. Mám zkušenosti jak se soukromou, tak firemní výukou, úplných začátečníků až pokročilých studentů na úrovni B2.

Protože já sama jsem se vždycky nejvíc naučila na hodinách, které pro mě byly zábavné, uvolněná atmosféra panuje i na mých lekcích. Důraz kladu na výslovnost, poslech a komunikaci. Bez mluvení to zkrátka nejde a chyby nás jenom posouvají dál. Hodiny ráda zpestřuji autentickými materiály, jako jsou videa nebo jednoduché články z časopisů.

Kromě učení nárazově překládám titulky ke švédským filmům pro Severský filmový klub a severské filmy také ráda sleduji. Hodně času také věnuji svému projektu Slova z pekla, ve kterém sbírám vtipné a bizarní výrazy z hovorové češtiny. Funguje jako účet na instagramu a nedávno jsem ho rozšířila i o knihu, která vyjde koncem roku. Ve volném čase ráda pečuji o moji domácí džungli nebo zajdu s přáteli na něco dobrého k jídlu a pití.